- Medij: TV Slovenija 1
- Datum objave: sobota, 15.02.2025
Zavarovalnica Vzajemna je nekdanjim zavarovancem ta teden poslala še zadnji paket obvestil o preoblikovanju družbe v delniško družbo. Okoli 832.000 upravičencev ima možnost, da postanejo delničarji te družbe, njihov delež pa je odvisen od višine premij, ki so jih vplačali.
INES KOČAR: Zavarovalnica Vzajemna je nekdanjim zavarovancem ta teden poslala še zadnji paket obvestil o preoblikovanju družbe v delniško družbo. Okoli 832.000 upravičencev ima možnost, da postanejo delničarji te družbe, njihov delež pa je odvisen od višine premij, ki so jih vplačali. Tisti, ki jim mora zavarovalnica vrniti do 120 evrov, se lahko odločijo za izplačilo v denarju ali za delnice. Upravičenci do zneskov višjih od 120 evrov, takšnih je nekaj več kot 419.000, pa možnosti izbire nimajo in bodo v vsakem primeru prejeli delnice. Ena bo vredna en evro, Vzajemna pa bo skupno razdelila skoraj 96 milijonov evrov. Tistim, ki se bodo za prevzem delnic odločili sami ali pa imajo le to možnost, poznavalci svetujejo: hitite počasi.
DARJA ZUPAN: Delnice ali denar, kaj je bolje, kaj se mi bolj splača? To je le nekaj vprašanj, ki te dni mučijo skoraj vsakega četrtega Slovenca oziroma polovico nekdanjih zavarovancev Vzajemne, ki lahko izberejo ali denar ali delnice. Kaj torej storiti?
ANDRAŽ AŠ (Ljubljanska borza): Tukaj se mora vsak odločiti, ali želi postati dolgoročni investitor, delničar Vzajemne ali ne. Kdor nima tega namena, kdor bo enostavno delnice vzel in prodal, se mu na tej točki verjetno bolj splača vzeti denar. Ker če se odločiš, da boš čez eno leto prodal, to zelo veliko špekuliraš na ceni. Zdaj lahko dobiš denar ali pa delnice, ki bodo vredne kakršna koli bo takrat, ko jo boš prodal, cena in taka špekulacija se mi ne zdi primerna, sploh ob stroških in tako dalje. Tisti, ki nima namena, naj vzame denar.
DARJA ZUPAN: Če boste vseeno izbrali delnice ali pa vam zavarovalnica druge možnosti sploh ne ponuja, boste za to, da jih boste lahko prevzeli, morali odpreti trgovalni račun.
ANDRAŽ AŠ (Ljubljanska borza): Udeležba na kapitalskem trgu brez trgovalnega računa ni možna. Zdaj hvala bogu, ne gre več za tak bav bav kot nekoč. Pri večini ponudnikov se da ta postopek v večini ali pa kar v celoti izpeljati preko spleta, hkrati pa so tudi stroški nekoliko nižji in kar si na koncu koncev tudi obetamo en tak masovni dogodek bo spodbudil tudi ponudnike, da znižajo svoje stroške.
DARJA ZUPAN: In kakšni so trenutno stroški za imetnike delnic? Poglejmo izračun ene izmed bank za delnice v višini 120 evrov, letno vas bo lastništvo stalo 30 evrov. Če pa bi se odločili delnice prodati, boste za provizijo pri prodaji odšteli okoli 18 evrov.
KRISTJAN VERBIČ (Vseslovensko združenje malih deležnikov): Vsakdo, ki želi biti delničar, je dobrodošel. Vselej pa je to vprašanje racionalne odločitve v smislu perspektive in v smislu tega, kakšne ima želje na kapitalskem trgu. Vabljeni seveda vsi, tudi iz naslova delnic Vzajemne, vendar pa ta kapitalski trg seveda pomeni, da je smiselno iskati tudi jasno ekonomijo obsega iz naslova stroškov, ki jih imetništvo prinaša.
DARJA ZUPAN: Če se na obvestilo niste odzvali, se šteje, da ste se odločili za denar. Izplačilo naj bi dobili do konca letošnjega leta. Kako pa je z delnicami? Za prevzem boste imeli dve leti časa, če tega ne boste storili, pa bodo postale last države. Ob vsem tem se poraja vprašanje, zakaj naših delnic ne more denimo prevzeti mož, žena ali kak drug sorodnik?
KRISTJAN VERBIČ (Vseslovensko združenje malih deležnikov): Tukaj je precej momentov, ki bi jih bilo mogoče zastaviti na precej bolj eleganten, sprejemljiv način, če se seveda zasleduje interes, da bi dejansko tisti, ki so upravičenci, prejeli kar največ iz tega naslova, če pa se zasleduje tudi druge momente in interese, še enkrat, kot očitno je, da pogosto najbolj profitira ravno finančna industrija, torej predvsem banke.
DARJA ZUPAN: Očitki, da bo tukaj največ pridobila finančna industrija, letijo tudi na Ministrstvo za finance, a tam odgovarjajo, da zakon o preoblikovanju Vzajemne pač določa, da je mogoče delnice na drugo osebo prenesti šele po uvrstitvi delnic na borzo, kar lahko storimo le tako, da jih najprej prevzamemo na svoj trgovalni račun. Je pa Ministrstvo za finance že nakazalo možnost, da bi lahko delnice Vzajemne prenesli na individualne naložbene račune. Javna razprava o zakonu, ki jih bo uvedel, je že končana.
KLEMEN BOŠTJANČIČ (minister za finance, 27.01.2025): Bodo seveda lahko te delnice prenesli na ta individualni naložbeni račun in se bo z njimi potem trgovalo oziroma bodo deležni posebne obravnave, ugodnejše, bistveno ugodnejše davčne obravnave, v kolikor seveda bodo ostale v portfelju dalj časa.
DARJA ZUPAN: In kaj se bo zgodilo s ceno delnic Vzajemne, ko se bo trgovanje začelo, to je nemogoče napovedati, prav tako kot to, kako uspešna bo nova Vzajemna.
ANDRAŽ AŠ (Ljubljanska borza): Vlagateljem, niti celotni javnosti niso na voljo še marsikatere informacije, ki jih za družbe na borzi običajno imamo. Konec koncev glavni dokument, ki ga bo morala tukaj Vzajemna pripraviti za javnost, je prospekt, ki ga mora potem potrditi tudi državni organ, Agencija za trg vrednostnih papirjev in v tem dokumentu so opisane vse poslovne dejavnosti, same informacije o družbi, preteklo poslovanje in morebitne napovedi za v prihodnje in pa seveda tudi tveganja.
DARJA ZUPAN: Kaj pa dohodnina? Te ne bo treba plačati, ne za prevzem delnic in ne za izplačilo deleža v denarju.
Sorodna sporočila:
Odbor za pripravo mnenja o bančnih izbrisih še ni oblikovan sreda, 05.02.2025
S prevzemom delnic Vzajemne je najbolje čakati začetek trgovanja na borzi sreda, 05.02.2025
Odbor za pripravo mnenja o bančnih izbrisih še ni oblikovan torek, 04.02.2025
Preoblikovanje Vzajemne - odločiti se je treba hitro petek, 31.01.2025
PLANET TV: Ste že dobili pošto z Vzajemne? Ne veste, ali bi vzeli denar ali delnice? Imamo odgovor. četrtek, 23.01.2025
MEGAFON.SI: Na kratko iz gospodarstva (dopolnjeno) četrtek, 14.11.2024
DNEVNIK: Odškodnine zaradi enostranskega spreminjanja cen telekomunikacijskih storitev ponedeljek, 28.10.2024
SLOVENEC: Nov udarec za mobilne operaterje: pravnica potrdila, da je višanje cen paketov protizakonito četrtek, 24.10.2024
VEČER: Možnost odškodnin za nepošteno prakso četrtek, 24.10.2024
VEČER: Zakaj so slovenski uporabniki telekomunikacijskih storitev korak bliže morebitnim odškodninam zaradi podražitev? sreda, 23.10.2024
ŽURNAL24.SI: Oškodovani številni Slovenci, skupno za več kot 250 milijonov evrov torek, 22.10.2024
TRENDIEST: Azionisti e alfabetizzazione finanziaria. Il convegno di WFI a Milano ponedeljek, 21.10.2024
STA: Na kratko iz gospodarstva 15. 10. 2024 sreda, 16.10.2024
TV3 - FAKTOR: Mali delničarji proti operaterjem petek, 11.10.2024
CEKIN.SI: Kaj izbrati – aktivno ali pasivno vlaganje? četrtek, 10.10.2024
TV SLOVENIJA 1: Težave komitentov banke OTP ponedeljek, 16.09.2024
- Medij: TV Slovenija 1
- Avtor: Darja Zupan, Kaja Kokot Žanič
- Rubrika: Koda
- Datum objave: sobota, 15.02.2025
- Povezava: https://www.rtvslo.si/tv/info/koda