• Medij: STA
  • Datum objave: sreda, 31.03.2021

STA ATVP 30 3 2021

Ljubljana, 30. marca - DZ je danes s potrebno absolutno večino za direktorico Agencije za trg vrednostnih papirjev (ATVP) imenoval Anko Čadež. Imenovana je bila za šestletni mandat, od 31. marca 2021 do 30. marca 2027, z možnostjo ponovnega imenovanja.

Poslanci pred tajnim glasovanjem - na katerem je Čadeževa prejela 52 glasov za in 25 glasov proti, sedem glasovnic pa je bilo neveljavnih - o kandidatki niso razpravljali. Mandatno-volilna komisija DZ je 18. marca imenovanje Čadeževe za direktorico ATVP podprla z 10 glasovi za in enim proti.

Državni sekretar na ministrstvu za finance Peter Ješovnik je dejal, da Čadeževa odlično pozna organizacijo, delovno področje in poslovanje ATVP ter tudi značilnosti trga kapitala in širšega finančnega sistema. Zato bi njeno imenovanje zagotovilo strokovno in zakonito poslovanje agencije kot ene izmed ključnih nadzornih in regulatornih institucij na slovenskem finančnem trgu, je dejal v imenu vlade.

Čadeževa, univerzitetna diplomirana pravnica s pravosodnim državnim izpitom, je bila najprej zaposlena na Višjem in nato na Okrajnem sodišču v Ljubljani, kot pravna svetovalka je poklicno kariero nadaljevala na Slovenski razvojni družbi in kot sekretarka v direktoratu za javno premoženje na ministrstvu za finance. Od leta 2008 do leta 2019 je bila zaposlena na ATVP, kjer je bila med drugim namestnica direktorja in vršilka dolžnosti direktorja, vodila pa je tudi sektor kapitalskega trga.

Čadeževa bo na čelu ATVP nasledila Miloša Časa, ki se mu danes izteče šestletni mandat.

Vseslovensko združenje malih deležnikov (VZMD) je imenovanje Čadeževe pozdravilo, saj da ima potrebne strokovne reference in izkušnje, hkrati pa da ni vpletena "v vse spreglede, spodrsljaje in načrtne stranpoti ATVP v zadnjih šestih letih pod direktorovanjem Miloša Časa".

Pri tem so v združenju v sporočilu izpostavili po njihovem mnenju "opustitev pravočasnega nadzora" v primeru borznoposredniške družbe Moja delnica ter neukrepanje ATVP v primerih, ko so finančni posredniki za svoj račun ali za račun svojih povezanih družb kupovali finančne instrumente od svojih strank, torej malih delničarjev, ki so jih sami "zastopali".

Času tudi očitajo, da je ATVP v času njegovega vodenja agencije dvakrat dosegla spremembo zakonske ureditve, da bi delovanje sheme VZMD za organiziranje delničarjev Delniška opora omejila ali onemogočila, ter da je bila ATVP pripravljena v primeru ugotovljene nezakonitosti svojih ugodilnih odločb - "v korist ciprskih in drugih tujih 'konsolidatorjev' slovenskih podjetij" - sama vračati premoženjsko škodo, namesto da bi škodo malim delničarjem vračali tisti, ki so imeli od nezakonitih odločb koristi.