- Medij: Tiskovna agencija MOREL
- Datum objave: sreda, 03.02.2021
Ljubljana, 3. februar 2021 (MOREL)- Kalvarija 270 malih delničarjev družbe Livar, d.d., se kljub lanski pomembni skupščini in kar 98 % podpori sklepu o dokapitalizaciji, kot vse kaže dodatno zapleta. V VZMD izražajo resno zaskrbljenost, da utegnejo delničarji postati žrtve lastniških apetitov ločitvenih upnikov - Britanskega finančnega sklada ANACAP, ki ga v Sloveniji zastopata nekdanji finančni minister Uroš Čufer in Yildirim Ugur ter podjetja ECP TAC OP d.o.o., v lasti Čuferja in Ugurja. Slednja namreč situacijo v Livarju obvladujeta preko terjatev - poceni pridobljenih s strani bank - ter delničarjem onemogočata, da bi družbo dokapitalizirali ter s tem zavarovali svoje premoženje. Dokapitalizacija bi rešila umetno ustvarjeno insolventnost, ki sta jo zakuhala prav ANACAP in ECP TAC OP, ter dala možnost delničarjem, da ohranijo svojo naložbo, navadnim upnikom pa višje poplačilo njihovih terjatev. Škarje in platno pa imata kljub nepravilnostim - ugotovljenim tudi na sodišču - še naprej v roki ločitvena upnika, ki lahko sicer uspešno podjetje z obilico dela zapeljeta v nepotrebni stečaj, ali pa umakneta z njune strani sprožen insolvenčni postopek.
ANACAP in ECP TAC OP sta namreč - kljub temu, da sta vedela, da prisilna poravnava nanju ne bo vplivala - kot ločitvena upnika sprejela sklep o razlastitvi delničarjev in dokapitalizaciji Livarja, kjer bi edino onadva družbo dokapitalizirala po 1 €/delnico, navadni upniki pa bi družbo dokapitalizirali po 8 €/delnico. Načrtno izigravanje delničarjev in upnikov je prepoznalo tudi sodišče, ki je odločilo, da je omenjeni sklep ničen. Ničen sklep je tudi del Načrta finančnega prestrukturiranja (NFP), ki pa ga v postopku prisilne poravnave ni mogoče spreminjati, zato bo Livar najverjetneje končal v postopku stečaja, pred katerim ga zdaj lahko rešita le ločitvena upnika. Tako kot sta ANACAP in ECP TAC OP načrtno, takoj po nakupu terjatev, od Livarja zahtevala takojšnje poplačilo celotnega finančnega dolga in s tem sprožila insolventni postopek, lahko edino ANACAP in ECP TAC OP umakneta insolvenčni postopek in tako družbo rešita pred stečajem.
Ravno včeraj so tudi večji navadni upniki potrdili, da se strinjajo s postopnim poplačilom zapadlih terjatev ter tako omogočijo Livarju normalno poslovanje - v primeru, da ANACAP in ECP TAC OP umakneta insolventni postopek oz. prisilno poravnavo ter prolongirata posojilo do 2025, kot sta sama predlagala v NFP. V tem primeru so delničarji pripravljeni LIVAR dokapitalizirati in pokriti negativni kapital, upniki pa so torej pripravljeni skleniti dogovor o postopnem poplačilu zapadlih terjatev. Tako Livar ne bi več bremenili pogoji insolvence in družba bi lahko začela normalno poslovati. Tak predlog delničarjev in upnikov bi moral biti sprejemljiv tudi za ANACAP in ECP TAC OP, saj bi jima - glede na vložena sredstva - prinesel preko 100 % donos.
Ob pripravljenosti delničarjev za dokapitalizacijo ter uspešnem tekočem poslovanju družbe je stečaj torej popolnoma nepotreben in po prepričanju strokovnih sodelavcev VZMD zgolj posledica pomanjkanja varovalk v zakonu o finančnem poslovanju, postopkih zaradi insolventnosti in prisilnem prenehanju (ZFPPIPP). V VZMD - kjer preko Delničarskih sporazumov zastopajo 60 malih delničarjev Livarja - tako apelirajo, da se stečaj prepreči, zato si bodo še naprej aktivno prizadevali, da spričo nastalih razmer v čim krajšem času dosežejo ustrezne pogoje za skupno prodajo delnic manjšinskih delničarjev. V ta namen delničarje Livarja še naprej vabijo k pristopu v Delničarski sporazum in podpisu Pooblastila odvetniku. (konec)
- Medij: Tiskovna agencija MOREL
- Datum objave: sreda, 03.02.2021
- Povezava: http://www.morel.si/Gospodarstvo/LIVAR-uspesni_in_perspektivni_druzbi_grozi_stecaj/