POP TV, 12.2.2015, 24 UR ZVEČER, 23:35
JANI MUHIČ: Na največjo bančno afero pri nas pa se je pozno popoldne le odzval premier Cerar, ki se trenutno sicer mudi v Bruslju na zasedanju voditeljev evropskih držav. Kot pravi, zadevo nadzorno spremlja. Če se bosta domnevno ponarejanje dokumentov Banki Slovenije in preplačana dokapitalizacija izkazala za resnična, pa da bo treba zelo jasno ukrepati. Ampak da za zdaj ni razloga za dvom, je pred tem že dejal podpredsednik vlade Koprivnikar. Finančni minister Mramor in sekretarka Vraničarjeva sta namreč zatrdila, da so postopki sanacije tekli pregledno in zakonito. Z dodatnimi pojasnili pa bo guverner Jazbec, menda kar na lastno pobudo, poslancem v parlamentu postregel v naslednjih dneh.
TJAŠA DUGULIN: Še včeraj … (manjka beseda) politikov, V SD-ju so denimo jasno zahtevali, naj se z imeni in priimki pove, kdo vse je želel državo spraviti na kolena, danes pa so ministri stopili v bran guvernerju Jazbecu.
BORIS KOPRIVNIKAR: Dobili smo zelo izčrpno poročilo ministrstva za finance o vseh postopkih, pri katerih so sodelovali, zagotovila, da so postopki potekali transparentno in zakonito.
DEJAN ŽIDAN: V tem trenutku informacije, ki smo jih uradno dobili, ne kažejo, da je karkoli narobe.
KARL ERJAVEC: Če bo se pa izkazalo, da so bila kakšna ravnanja v nasprotju s predpisi, potem pa jasno, da bo pač državni zbor terjal njegovo odgovornost.
DUGULIN: In zato je ključno, da da Jazbec v najkrajšem možnem času končno karte na mizo.
KOPRIVNIKAR: Kako so potekale cenitve, kako so potekali postopki in tudi razloge, zaradi katerih so bile odločitve sprejete take, kot so bile.
ŽIDAN: Guverner je pogosto prihajal, ko je bilo treba bankam pomagati in verjamem, če je imel takrat interes, da pove vse, kar je mislil, da mora povedati, bo tudi sedaj, ko vlado nekatere podrobnosti zanimajo.
DUGULIN: Medtem ko je Banka Slovenije regulator naših bank, pa svojega regulatorja, razen evropske centralne banke nima. Preverja torej lahko le sama sebe.
ŽIDAN: Računsko sodišče bi moralo vztrajati svoji pravici, da lahko revidira delovanje Banke Slovenije. Če bi se izkazalo, da banka Slovenije tega ne govori in da se sklicuje na kakršen zakon, potem je sprememba po tistem zakonu.
DUGULIN: A za to bi morali spremeniti kar tri: zakon o bančništvu, Banki Slovenije in računskem sodišču.
KOPRIVNIKAR: Trenutek o tem ni bilo govora.
DUGULIN: Veliko pa je zgodb malih delničarjev in imetnikov podrejenih obveznic, ki jih je država razlastninina. Med njimi je tudi Danilo Petek. Za več 10 tisoč evrov vredne podrejene obveznice v Banki Celje , je pričakoval 8 procentne obresti. Ostal pa praznih rok.
DANILO TEPIH: Da sem prepričan, da bom dobil glavnico v celoti poplačano. Sicer bo trajalo. Pač sodni mlini meljejo počasi dve, tri leta.
DUGULIN: Na seznamu podrejencev pa so se znašli številni znani in bogati, denimo športnik Primož Kozmus, podjetje Joca Pečečnika in poslovnež Darij Južina. Medtem pa so ekonomisti bančniki, ki so Banko Slovenije že pred dvema letoma pozivali h razkritju metodologije, prepričani, da so bili v naših bankah uporabljeni preveč ekstremni scenariji in preostri kriteriji. Nikakor pa nimajo odgovora na to, kako je lahko banka Slovenije to dopustila. Nekateri so neomajni, ne le banka Slovenije in finančnega ministrstva, pod lupo bi veljalo vzeti ECB in evropsko komisijo.
Medij: POP TV
Avtorji: Dugulin Tjaša
Teme: mali delničarji
Rubrika / Oddaja: 24 ur zvečer
Datum: 12. 02. 2015
Termin: 23:34
Trajanje:3