S koncem tedna se bo iztekel rok za oddajo pooblastil in prijav na pomembno skupščino Mercatorja, ki bo prihodnji torek. Rekorden odziv malih delničarjev na tokratno organizirano zbiranje pooblastil v okviru VZMD - za prevladujoč(?!) vpliv združenih malih delničarjev na skupščini družbe potrebna še pooblastila dobrega odstotka celotnega kapitala Mercatorja. Z iztekom zbiranja pooblastil za skupščini Mercatorja in Istrabenza VZMD pričenja z organiziranim zbiranjem pooblastil tudi za prelomno skupščino Delfi, d.d., ki je po iztisnitvi malih delničarjev 100 % lastnik SCT, d.d.
Odgovor na vprašanje, ali bo združenim malim delničarjem (v okviru organiziranega zbiranja pooblastil, ki ga izvaja VZMD) uspelo doseči prevladujoč ali celo odločujoč(?!) vpliv na skorajšnji skupščini Mercator, d.d., bo znan že to soboto. Kot so v pismu vsem delničarjem zapisali predsedniki organov VZMD (dr. Mejak, dr. Toplak in mag. Verbič) je »tokratna skupščina delničarjev Mercatorja je posebej pomembna, predvsem glede na specifične okoliščine, povezane z odvzemom glasovalnih pravic nekaterim večjim delničarjem. Povsem verjetna ohranitev takšnega stanja do skupščine bi pomenila vsaj podvojitev glasovalne moči preostalih delničarjev, kar odpira možnosti za prenekatera, bolj ali manj prijetna presenečenja. Seveda po drugi strani takšno stanje omogoča malim delničarjem, da združeni pridobimo na skupščini najpomembnejši ali celo odločujoč vpliv.«
Do tega cilja, po obdelavi doslej prejetih pooblastil na naslov VZMD, združene male delničarje ločijo le še pooblastila delničarjev, lastnikov dobrega odstotka celotnega kapitala družbe Mercator, d.d. V VZMD upajo, da bodo vsaj toliko pooblastil prejeli še do vključno sobote, ko se izteče rok za oddajo pooblastil ali prijavo na skupščino. Tako lahko, kakor so izpostavili v VZMD, »združeni mali delničarji najbolj zgovorno pokažemo zrelost in odgovornost ter uveljavimo naše skupne interese.«
Sicer je odziv na tokratno - za VZMD že tretje(!) - organizirano zbiranje pooblastil za skupščino Mercatorja rekorden. Tako je leta 2006 VZMD zbral 2.400 pooblastil oz. 192.737 delnic-glasov, leta 2007 je VZMD zbral 2.441 pooblastil oz. 117.979 delnic-glasov, letos (do danes) pa že 2.542 pooblastil oz. 150.204 delnic.
Hkrati z iztekom obsežnega zbiranja pooblastil za skupščino Mercatorja (17.413 delničarjev) in skupščino Istrabenza (14.925 delničarjev) pričenja VZMD z organiziranim zbiranjem pooblastil za skupščino družbe Delfi, d.d., ki je po lanskoletni iztisnitvi malih delničarjev 100 % lastnica družbe SCT, d.d., in je sklicana za 9. 9. 2008. V zvezi z nekaterimi javnimi objavami, da je Urad za varstvo konkurence (UVK) pred časom sprožil preiskavo v zvezi s sumljivim managerskim odkupom podjetja SCT ter s tem povezanim domnevnim odvzemom glasovalnih pravic družbi Glotis, d.o.o. (60,19 % lastnik Delfi, d.d.), sta na direktorja UVK Janija Soršaka naslovila pismo predsednik VZMD mag. Kristjan Verbič in predstavnik Sekcij SCT in Delfi pri VZMD mag. Aleksander Kucler.
V pismu direktorju UVK zastavljata vprašanja, povezana z domnevnim odvzemom glasovalnih pravic in med drugim navajata naslednje: »Mali delničarji družbe Delfi, d. d. (v delničarski sporazum v okviru VZMD je vključenih 243 od skupaj 728 delničarjev, teh 243 delničarjev pa ima skupaj 6,46 % delež družbe), smo zaskrbljeni nad dogajanjem okoli predsednika uprave družbe SCT, d.d., Ivana Zidarja. Aktivno želimo sodelovati pri upravljanju svojega premoženja. Sklic skupščine družbe Delfi, d.d., je bil objavljen v Uradnem listu z dne 8. 8. 2008, sklicana pa je za 9. 9. 2008. Pravočasno se želimo pripraviti na skupščino in predvidoma tudi zbrati čimveč pooblastil manjšinskih delničarjev, da bi problematizirali verjeten podoben scenarij (izključitev manjšinskih delničarjev), ki se je že zgodil manjšinskim delničarjem družbe SCT, d. d. Zato vas prosimo, da nas, če je le mogoče, pisno seznanite o vlogi družbe Glotis, d. o. o., v družbi Delfi, d.d. - predvsem nas tu zanimajo glasovalne pravice. Podobno nas zanima tudi status delnic SCT, d.d., v lastniški strukturi družbe Delfi, d.d., saj naj v primeru, ko gre za lastne delnice, te ne bi imele glasovalne pravice. Na ta način želimo zaščititi interese in lastnino malih delničarjev, obenem pa dati zgled tudi preostalim malim delničarjem v drugih družbah, ki so/bodo v podobnem položaju, hkrati si prizadevamo pomagati pri uresničevanju pravne ureditve na delničarskem področju v Sloveniji.«