V VZMD pozdravljajo včerajšnje priporočilo Združenja nadzornikov Slovenije (ZNS) za uvrstitev začasnega znižanja prejemkov članov Nadzornih svetov in Upravnih odborov, v obdobju epidemije COVID-19, na dnevni red skupščin. V Združenju so prepričani, da bi bilo tovrstno znižanje nujno pri vseh Upravah in Nadzornih svetih družb, ki zaradi trenutne pandemije/epidemije za prihajajoče skupščine predlagajo ne-delitev bilančnega dobička oz. dividend delničarjem. Ob trenutnih objavah sklicev skupščin namreč skoraj vse družbe – kljub dobrim in celo rekordnim rezultatom – predlagajo ne-delitev dividend, pri čemer se nekritično sklicujejo prav na zaostrene razmere zaradi epidemije. »V kolikor so Uprave in Nadzorni sveti mnenja, da si lastniki, med katerimi je preko 60.000 malih delničarjev, zaradi epidemije ne zaslužijo izplačila dividend, naj tudi sami nosijo vsaj del tega bremena,« je poziv Združenja pospremil Predsednik VZMD, mag. Kristjan Verbič.
Tako v VZMD apelirajo na SDH, ki ima v večini primerov – zaradi dovolj velikega in praviloma ključnega lastniškega deleža – možnost zahtevati širitev dnevnega reda, naj še pravočasno predlagajo razširitve dnevnih redov oz. dodatno točko o znižanju prejemkov članom Uprav in Nadzornih svetov. Rok za tovrstne zahteve je v nekaterih primerih tik pred iztekom (npr. pri Zavarovalnici Triglav, d.d.).
Ob tem v VZMD ponavljajo svoje stališče, da bi družbe v večini primerov morale izvesti izplačila dividend ter da je ne-delitev le teh pogosto v nasprotju s sprejetimi dividendnimi politikami oz. z zagotovili poslovodstev družb, podanih na preteklih skupščinah. V VZMD še opozarjajo, da je - glede na izrecna določila Zakona o gospodarskih družbah - sklep skupščine izpodbojen, če se delničarjem dobiček ne deli najmanj v višini 4 % osnovnega kapitala.
VZMD sicer - kljub javnemu pozivu - še vedno ni prejel nikakršnih študij, analiz ali informacij, na podlagi katerih bi bila pripravljena ad-hoc in škodljiva stališča, objavljena v nedavnem Pozivu Združenja nadzornikov Slovenije (ZNS), Pozivu Agencije za zavarovalni nadzor (AZN) in Makrobonitetnem ukrepu Banke Slovenije, ki so priporočali in zahtevali ne-izplačilo dividend. "Zato v VZMD resno dvomimo o obstoju resnih dokumentov, ki bi kakorkoli opravičevali zadevna sporna stališča in odločitve, z izjemno daljnosežnimi, škodljivimi konsekvencami in posledicami – tako za zaupanje vlagateljev, samo družbo, makro gospodarsko stanje in perspektivo ter širšo skupnost," je še dodal mag. Verbič. VZMD bo tako še naprej sproti podajal nasprotne predloge za delitev dividend, na samih skupščinah pa v vseh takšnih primerih podprl znižanja plačil članom Uprav in Nadzornih svetov. To velja tudi za včeraj sklicano skupščino NLB, kjer sta bila Uprava in Nadzorni svet lani deležna enormnega dviga plač, zdaj pa predlagajo zadržanje dobička v višini 228 mio € ter se očitno požvižgajo na upravičena pričakovanja delničarjev oz. lastnikov.
Sorodna sporočila:
VZMD odločno proti zadržanju, preložitvi ali zmanjšanju dividend ter takšnim pozivom ZNS in AZN, skupščine pa naj družbe pričnejo izvajati preko elektronskih komunikacijskih sredstev - četrtek, 02.04.2020
www.vzmd.si - več o VZMD - Vseslovensko združenje malih deležnikov
www.vzmd.tv in www.investo.tv - preko 300 video prispevkov
www.investo.si - več o programu Invest to Slovenia - investo.si
www.investo.international - več o mreži 75 nacionalnih organizacij delničarjev in investitorjev