• Medij: Primorske novice
  • Datum objave: torek, 03.01.2017

Od vrocih zemljic do sneznih zmag Page 2

Po čem si bomo zapomnili leto 2016 na severnem Primorskem (3)

Gospodarstvo na severnem Primorskem je leta 2016 pisalo bolj optimistične zgodbe kot še pred nekaj leti: poslovanje podjetij je bilo boljše, vlaganj več. Je pa tudi počilo, denimo v Cerknem, kjer se bodo sprti verjetno še dolgo gledali z nasprotnih bregov, tudi sodnih. Prav tako si v turizmu lahko manejo roke in bolj optimistično načrtujejo prihodnje sezone. Iz težav so se izkopali tudi idrijski rudarji.

Rudnik živega srebra, že sedmo leto v likvidaciji, je brez financiranja lastnice države in s postrganimi lastnimi rezervami v 2016 vstopil brez beliča. Rudarji so ostali brez plač. Upor tedanje ministrice za kulturo Julijane Bizjak Mlakar temu, da bi Center za dediščino Hg zakonito vzdrževal rudnik, svetovno ediščino
Unesca, je resno ogrozil Idrijo. April je ministrico odnesel, gospodarsko ministrstvo pa je našlo nekaj denarja za premostitev težav. Olajšanje je prinesla druga polovica leta, ko so se rudarji s triletno zamudo prezaposlili v Center za dediščino in nadaljevali z vzdrževanjem rovov pod Idrijo.

Ne suša ne toča ne peronospora, vinogradnike v Vipavski dolini so lani najbolj udarile turbulence v Agroindu. Optimistične napovedi o boljših časih v rokah Ukrajincev so se kmalu po novem letu pokazale za utopične. Podjetje je kljub napovedim o širjenju proizvodnje in novih tržiščih, ki naj bi jih zagotovili Ukrajinci, le še globlje tonilo. Kmetje še niso prejeli plačila za že tri letnike, od nekaj več kot 40 zaposlenih jih je po dveh naknadno razveljavljenih stečajih v pričakovanju nove odločitve o tretjem novo leto dočakalo 21 . Ob sumih, da naj bi uprava v zadnjih dneh pospešeno praznila račun podjetja, se je zgodil nov preobrat. Agroind zdaj v stečaj pošilja uprava. A to je, menijo delavci, trenutno še najboljša rešitev.

V skupini Mlinotest, ki je lani nudila kruh 645 zaposlenim, so končali skoraj pet milijonov evrov vreden naložbeni cikel. V Pekarni Ajdovščina lahko v eni uri izdelajo 18.000 kajzeric, ob svežem pecivu si vrata v svet odpirajo s ponudbo novih izdelkov, ki jih prodajajo v 22 državah, tudi na Kitajskem in v Kolumbiji. Vse to se kaže v poslovanju, ki za leto 201 6 obeta skoraj dva milijona evrov čistega dobička. Leto so v Mlinotestovi matični hiši zaznamovale še lastniške
spremembe. Prevzemna ponudba Mlina je uspela, a iz Vseslovenskega združenja malih delničarjev so prišle kritike, da gre za menedžerski prevzem po vzoru "tajkunskih zgodb", te trditve pa so v Mlinu in Mlinotestu označili za zlonamerne.

Junija je 2200 delničarjev Certa Holding s sramotno ceno za odkup delnic šokiral skriti kupec. Ker mu je vodstvo holdinga pridno streglo, je več kot polovica delničarjev pooblastila Pobudo za Cerkljansko, naj na skupščini doseže spremembe v prid njihovemu premoženju. Ko se je skupščina po vseh mogočih nesmislih le zgodila, so jim preprečili udeležbo. Naposled je odstopil direktor holdinga Zorko Golob, ki se je besu delničarjev izognil le s pomočjo policistov in varnostnikov. Delničarji in pooblaščenci, ki so se zaradi besa in pooblastil znašli v primežu različnih preiskav, pravico iščejo na sodišču, ki o (nejlegalnosti skupščine še ni razsodilo.

Turistični avtobus Hop on hop off ,ki je letos prvič zaokrožil po Kobariškem, je presegel vsa pričakovanja. Poleti je k Nadiži, na Livško in pod Krn prepeljal več kot 2000 potnikov. Občina Kobarid, ki je dala pobudo za tovrstni javni prevoz in ki je zanj plačala 1 8.000 evrov, je zadela žebljico na glavico. Tudi na
Bovškem in Tolminskem zdaj razmišljajo, da bi z javnim prevozom povezali turistične zanimivosti in domačinom ponudili javni prevoz. Na Tolminskem temu že sledijo, saj so poleti uvedli povezavo do Tolminskih korit. Kombiji so bili polni obiskovalcev festivalov z bližnjega Sotočja.

Letos je dobro posloval Hit, ki bo imel približno 6,1 milijona evrov dobička iz poslovanja. Za naložbe je šlo 1 7 milijonov evrov, prihodnje leto naj bi jih še več. Jeseni se je zgodilo to, kar se je že nekaj časa napovedovalo: prekinili so pogodbo s predsednikom uprave Dimitrijem Picigo. V kratkem bo pestro, saj se za vodenje tega giganta poteguje 14 kandidatov, omenja se nekdanjega vodjo Hita Silvana Križmana, nekdanjo predsednico uprave Primorja Marjano Novak, nekdanjega člana uprave NKBM Igorja Žibrika, direktorja Soških elektrarn Marjana Pintarja ... Nadaljujejo se tudi nesoglasja z Mestno občino Nova Gorica, ki je Hitu že morala vrniti dva milijona evrov preplačanega nadomestila za stavbna zemljišča.

Z odprtjem kaninskega smučišča, edinega slovenskega visokogorskega smučišča s pogledom od Triglava do morja, ki so ga obnavljali skoraj dve leti, se odpirajo nove možnosti v posoškem turizmu. Obnova po nesreči leta 2013 je le prvi korak, smučišče je smiselno v prihodnjih letih skupaj z upravljala
Italijanskega dela razširiti in posodobiti s pomočjo denarja EU. Občina Bovec je prevzela razpadajočo infrastrukturo, ustanovili so javni zavod Sončni Kanin.
Že napoved in nato začetek obnove sta pritegnili investitorje, ki so kupili hotele. Tudi letališče je dobilo novega upravljalca, Avio Fun, ki obljublja, da bo odprto vse leto in napoveduje, da bodo smučarje pripeljali kar s svojimi letali.

  • Medij: Primorske novice
  • Rubrika: Primorska
  • Datum objave: torek, 03.01.2017