• Medij: MMC RTV SLO
  • Datum objave: sreda, 07.02.2024


MMC RTV TELEKOM 7 2 2024

Morebiten uspeh kolektivne tožbe je pomemben pogoj o uporabi bilančnega dobička

Delničarji družbe Telekom Slovenije so na skupščini sprejeli predlog vodstva, da družba za dividende za leto 2022 nameni 40,29 milijona evrov oz. 6,20 evra bruto na delnico, ki bodo izplačane v dveh enakih delih.

Preostanek bilančnega dobička v vrednosti 1066 evrov, ki bo nastal zaradi zaokroževanja pri izplačilu dividend, se prenese v naslednje leto, je sklenila skupščina, na kateri je bilo prisotnega nekaj manj kot 79 odstotkov kapitala. Sklep o delitvi bilančnega dobička je bil sprejet z 99,98 odstotka prisotnih glasov.

Dividende bodo izplačane v dveh delih, in sicer bo prvi del v vrednosti 3,10 evra bruto na delnico izplačan 22. marca imetnikom delnic oz. drugim upravičencem, ki bodo v delniško knjigo vpisani na 21. marec.

Drugi del v višini 3,10 evra bruto na delnico pa bo izplačan 23. avgusta, in sicer upravičencem, ki bodo v delniško knjigo vpisani na 22. avgust.

Delničarji niso sprejeli sklepa o delitvi bilančnega dobička

Delničarji na skupščini junija lani na predlog vodstva niso sprejeli sklepa o delitvi bilančnega dobička. Razlog za predlog je bil koriščenje pomoči za blažitev visokih cen električne energije po zakonu o pomoči gospodarstvu za omilitev posledic energetske krize, ki določa, da družbe niso upravičene do pomoči, če v letu 2023 ali za leto 2023 izplačujejo dobiček. Če bi družba izplačala dividende, bi morala državno pomoč vrniti. Po oceni iz gradiva za lansko skupščino bi to vračilo znašalo 3,8 milijona evrov.

Skupščina po sprejetju prvotnega predloga ni glasovala o nasprotnem predlogu Vseslovenskega združenja malih deležnikov (VZMD), da bi se dividende v istem znesku izplačale naenkrat in skupaj z dividendami za leto 2023. VZMD je menil, da bi se tako izognili nepotrebnim stroškom dvojnih izplačil, ki da nesorazmerno bremenijo manjše vlagatelje.

Kot je na skupščini pojasnil zastopnik VZMD-ja odvetnik Rok Šonc, so želeli izplačilo skupaj z dividendami za leto 2023, ko bo iz letnega poročilo predvidoma razvidno, kolikšne rezervacije je družba oblikovala za morebiten uspeh kolektivne tožbe. "Po naši oceni je to pomemben pogoj, da se bodo lahko delničarji ob odločanju o uporabi bilančnega dobička za leto 2023 pravilno odločili v smislu obvladovanja vseh poslovnih tveganj," je dejal Šonc.

Kolektivno tožbo je pred dobrim letom dni proti Telekomu – in ločeno tudi proti telekomunikacijskim operaterjem A1 Slovenija, Telemach in T-2 – vložil VZMD zaradi domnevno enostranskega dvigovanja cen naročniških paketov na mobilno in fiksno telefonijo, televizijo in internet brez vnaprej predvidenih razlogov in metode zvišanja cene. Od Telekoma terjajo 122,69 milijona evrov odškodnine.

"Izplačilo v dveh delih je razumljiv predlog"

Delničar Darij Južna je dejal, da sta uprava in nadzorni svet izplačilo celotnega bilančnega dobička leta 2022 predlagala "z vsem znanjem in zavestjo", da družba takšne dividende lahko izplača. Kot razumljiv je ocenil predlog, da se dividenda izplača v dveh delih, saj da se s tem nagrajujejo tisti delničarji, ki bodo v delniški knjigi ostali vse leto. Glede dividend za leto 2023 pa je dejal, da bosta morala uprava in nadzorni svet še enkrat presoditi, kakšne dividende lahko družba izplača.

Predsednika Društva Mali delničarji Slovenije Rajka Stankovića je zanimalo, ali je družba uredila "anomalije" pri poslovanju, ki jih je v januarja letos objavljenem revizijskem poročilu ugotovilo Računsko sodišče, in poskrbela za to, da se ne bodo ponovile.

Poslovanje Telekoma v obdobju od začetka leta 2019 do konca oktobra 2022 je bilo po ugotovitvah Računskega sodišča delno učinkovito, in sicer zaradi nesmotrnosti pri prejemkih poslovodstva, direktorjev organizacijskih enot in poslovodij odvisnih družb, pri oglaševanju, sponzorstvu in donatorstvu ter upravljanju odvisnih družb. Med drugim je ugotovilo, da je vodstvo v primeru ene od odvisnih družb (po Stankovićevih besedah je šlo za družbo Ipko) s poslovodno osebo za isto delo sklenilo dve pogodbi, po katerih so obračunani prejemki presegali višino prejemkov predsednika uprave Telekoma.

Sedanji predsednik uprave Telekoma Slovenije Boštjan Košak je danes pojasnil, da so implementirali vsa priporočila, ki jih je podalo Računsko sodišče, ki pa ukrepov ni zahtevalo. O podrobnostih implementacije bo lahko več povedal na naslednji skupščini, je dejal. "Vsekakor pa zelo cenimo delo Računskega sodišča v tej zvezi in spoštujemo podana priporočila," je še dejal.