- Medij: RTV SLO
- Datum objave: sreda, 12.02.2025
V minulih dneh je zavarovalnica Vzajemna kar 832 tisoč upravičencem postala obvestil o preoblikovanju. Tisti, ki so upravičeni do deleža nad 120 evrov lahko prejmejo samo delnice. Tisti, ki so pod to mejo, se lahko odločijo za denar. En evro pa je v tem primeru ena delnica.
TANJA STARIČ: V minulih dneh je zavarovalnica Vzajemna kar 832 tisoč upravičencem postala obvestil o preoblikovanju. Tisti, ki so upravičeni do deleža nad 120 evrov lahko prejmejo samo delnice. Tisti, ki so pod to mejo, se lahko odločijo za denar. En evro pa je v tem primeru ena delnica.
FLORJAN ZUPAN: Tole je nekaj primerov obvestil o deležih Vzajemne od nekaj evrov do nekaj nad 100, kar je tudi povprečje, večina pa jih še vedno ne ve kaj storiti.
BLAŽ HRIBAR (član uprave Pokojninske družbe A): Vsekakor jasnejša komunikacija, transparentnejša komunikacija generalno ne vodi v več zaupanja in ljudje bi imeli manj vprašanj ne kakšno pismo in kaj je namen tega pisma, ki so ga dobili domov ne. Manj bi se ukvarjali s tem, ali je to ta prava vrednost ali ni ta prava vrednost, je to bolj podobno NKBM-ju ali dajmo reči kontrastno temu NLB-ju.
FLORJAN ZUPAN: Da je informacij premalo menijo tudi pri Združenju malih delničarjev in spomnijo na certifikatsko privatizacijo.
KRISTJAN VERBIČ (Vseslovensko združenje malih deležnikov): S tem v zvezi je bilo po naši oceni oškodovanih za preko 15 milijonov evrov, blizu 200 tisoč siceršnjih delničarjev, šlo pa je za račune predvsem iz naslova nekdanjega lastninjenja certifikatskih lastnikov.
FLORJAN ZUPAN: Preoblikovanje sicer določa poseben zakon, po katerem bodo zavarovancem izplačali deleže linearno, torej več premij kot je nekdo vplačal, večji je njegov delež. Na ministrstvu za finance so mejo 120 evrov določili na podlagi izračunov Agencije za zavarovalni nadzor, kar še zagotavlja kapitalsko ustreznost in nemoteno poslovanje Vzajemne. Da je pravica do delnic neprenosljiva, pravijo, do uvrstitve delnic na borzo je prepovedano trgovanje ali prenos. Pravica do prevzema delnic pa ugasne dve leti po uvrstitvi delnic na borzo, če jih ne prevzamete pa postanejo last kapitalske družbe. Sicer pa izračuni kažejo, da je stroškov, če nimate trgovalnega računa in če boste delnice prodali skupaj skoraj 50 evrov, če nimate računa, je torej bolje vzeti denar, ki ga boste dobili v pol leta, delnice pa šele prihodnje leto. Ministrstvo sicer načrtuje tudi uvedbo individualnih borznih računov, kamor bo mogoče prenesti tudi delnice Vzajemne.
TANJA STARIČ: No in naš gost je predsednik Društva malih delničarjev, Rajko Stankovič. Dober večer.
RAJKO STANKOVIĆ (predsednik društva Mali delničarji Slovenije): Dober večer.
TANJA STARIČ: No nekaj praktičnih nasvetov smo sicer slišali tudi v prispevku, ampak kljub temu ne veliko dvomov je, ljudje ne vedo kaj naj naredijo, kaj jim svetujete?
RAJKO STANKOVIĆ (predsednik društva Mali delničarji Slovenije): Jaz mislim, da je treba biti tukaj predvsem zelo praktičen. Tako je, tisti ljudje, ki ne nameravajo trgovati, nimajo trgovalnega računa in imajo pod 120, takim ljudem svetujemo, da vzamejo denarna sredstva. Tisti ljudje…
TANJA STARIČ: Ja če je 50 evrov stroški odpiranja računa verjetno računica ne kaže drugače ne.
RAJKO STANKOVIĆ (predsednik društva Mali delničarji Slovenije): Seveda. Drugi ljudje, ki pa morda trgovalni račun imajo že za druge delnice, takim svetujemo, da to prevzamejo takoj in bom rekel tudi prenesejo na svoj trgovalni račun. Tu se seveda pojavljajo tudi vprašanja, kako je s tujimi ponudniki, v Sloveniji so štirje, nekateri trgujejo v tujini, tukaj se morajo oni pozanimati pri svojemu ponudniku ali bo sprejel te delnice ali ne. Zdaj pa tisti, ki pa morda so na meji, pa bi vseeno želeli, bom rekel te delnice morda prevzeti, pa jim svetujem, da počakajo, se pravi delnice bodo…
TANJA STARIČ: Počakajo koliko časa recimo?
RAJKO STANKOVIĆ (predsednik društva Mali delničarji Slovenije): Dve leti imajo časa po zakonu, vendar delnice naj bi bile, če bo vse po planu izdane konec leta, torej se bo trgovanje začela že v letu 2026 in trend bo pokazal, ali bodo ta delnica rasla ali ne. In takrat se lahko odločijo, da se, da morda prevzamejo, odprejo trgovalni račun in potem pod ugodnimi pogoji to prodajo. Verjamem pa, da bodo ponudniki storitev, se pravi to imamo štiri ponudnike v Sloveniji, morali razmisliti, da bi ponudili nek komercialni popust. Ne nazadnje to so potencialne stranke.
TANJA STARIČ: Se pravi, da bi ljudje lažje odpirali račune, cenejše predvsem.
RAJKO STANKOVIĆ (predsednik društva Mali delničarji Slovenije): Tako, tako, cenejše seveda, seveda. Tukaj, tukaj menim, da bodo te družbe lahko razmislila. Ne nazadnje je to potencial 400 tisoč ljudi, ne, 400 tisoč ljudi, ki jim odpreš trgovalni račun, jim lahko tudi kakšno drugo storitev ponudiš. In to je, bom rekel, že iz tega vidika pričakujejo pri taki masi, da se bodo vsaj nekateri izmed teh ponudnikov odločili, da bodo te stroške, ki so zdaj segaj do 50 evrov bistveno spustili.
TANJA STARIČ: No dilem je kar nekaj. Slišali smo pripombe, da je zakon preveč napisan v prid nekim finančnim družbam ne, ker vemo, da pri nas trgovanje ni ravno živahno z delnicami ne, državljani raje nosijo na banko svoje prihranke, ne kupujejo delnice. Ali je tukaj način, je to način, da bi spodbudil to neko trgovanje? Je to neka, neka metoda, glede na to, da imamo zelo slabe izkušnje, nekaj smo slišali tudi v prispevku, iz preteklih let.
RAJKO STANKOVIĆ (predsednik društva Mali delničarji Slovenije): Ja, glejte, sigurno bom rekel cmok v grlu ostane da izbrisi tudi po 11. letih še niso rešeni, a ne. Po drugi strani pa bom rekel, nekdo da bi samo trgoval z delnicami Vzajemne, brez da bi v svoj portfelj sprejel tudi druge delnice ekonomske računice tukaj ni a ne. Torej ti individualni računi, ki bodo odprti.
TANJA STARIČ: Mhm. Da bi samo za delnice Vzajemne.
RAJKO STANKOVIĆ (predsednik društva Mali delničarji Slovenije): Ja je nesmiselno, ker to je nekaj sto evrov, bom rekel neka povprečna vrednost je med 150 in 200 evri, se pravi s 150 do 200 evrov, 150 do 200 delnic je stroškov preveč.
TANJA STARIČ: Pa kaj, da potem kar pusti delnico, ker vemo, da bo država potem prevzela to kar bo ostalo ne?
RAJKO STANKOVIĆ (predsednik društva Mali delničarji Slovenije): Zdaj zdaj jaz mislim da, jaz mislim, da ni, naj počakajo ljudje da vidi, ali bo cena zrasla. Jaz mislim, da bo zrasla, ker definitivno ko bo enkrat na trgu, bodo morda tudi prišli na ogled kakšni kupci, a ne, in takrat, če pridejo kupci je naravno da delnica raste, tako da pustimo času čas. In bomo videli kaj je najbolj.
TANJA STARIČ: Mhm. Se pravi nekaj potrpljenja, pa nič še dokončnih odgovorov ta hip ne?
RAJKO STANKOVIĆ (predsednik društva Mali delničarji Slovenije): Tako, tako.
TANJA STARIČ: Najlepša hvala za obisk v našem studiu in za vsa pojasnila.
RAJKO STANKOVIĆ (predsednik društva Mali delničarji Slovenije): Prosim. Hvala lepa.
TANJA STARIČ: Lahko noč.
- Medij: RTV SLO
- Avtor: Florjan Zupan
- Rubrika: Odmevi
- Datum objave: sreda, 12.02.2025
- Termin: 22:10
- Povezava: https://365.rtvslo.si/arhiv/odmevi/175108860