TV SLOVENIJA 1, 27.05.2014, ODMEVI, 22:19
SLAVKO BOBOVNIK (voditelj): Pred dvema mesecema smo napovedali, da bo Mladinska knjiga danes že v rokah manjše založbe Učila International, zdaj pa ugotavljamo, da se je pri prodaji očitno zataknilo. Srečko Mrvar, kupec 51% deleža Mladinske knjige, je obljubil, da bo kupnino plačal do danes. A je ni. Menda zato, ker se z bankami še pogaja o prodajnih pogojih in ker čaka soglasje Agencije za varstvo konkurence.
POLONA KRIŽNAR (novinarka): Eno leto se je prodajala naša največja založba Mladinska knjiga, oziroma lastniški delež, ki so ga dobile banke od propadle družbe Zvon 2.
Dr. UROŠ GRILC (minister za kulturo, 10.4.2014): Bolj neodgovornega lastnika, kot je bil Zvon 2, ki je Mladinsko knjigo dejansko pripeljal v današnji položaj, ne more biti.
KRIŽNAR: V tem letu so kupovali mnogi, Kompas MTS, pa domači založniki in pisatelji, združeni v Skupaj za knjigo.
VENO TAUFER (predsednik Društva slovenskih pisateljev, 10.4.2014): Mi smo hoteli iti, da bi naš kapital, to je 140 let moralne, bi rekel moralnega kapitala, založili a to, če bi dobili skrbni pregled, da bi vedeli, da je to toliko zdravo podjetje, Mladinska knjiga, da bi šli v akcijo za nacionalne male delničarje, tako imenovano.
ROK ZAVRTANIK (Založba Sanje, pobuda Skupaj za knjigo): Verjamem, da vsi skupaj bi zmogli Mladinsko knjigo, zagotoviti torej neko vizijo, neko vzpodbudo, s katero bi lahko danes tekmovala v času tehnološke revolucije.
KRIŽNAR: Na tretji dražbi, po enem letu in za trikrat nižjo ceno, je 51% delež Mladinske knjige za 5,36 milijonov evrov kupil Srečko Mrvar, Učila International. Dvomi o njegovi finančni sposobnosti za nakup so bili takrat močni. Strah, kaj bo s slovenskimi avtorji in kaj bo z zaposlenimi v založbi, pa še bolj.
SREČKO MRVAR (direktor založbe Učila International, 10.4.2014): Ko družba posluje uspešno, oziroma dobičkonosno, to prinaša zelo stabilna delovna mesta zaposlenih, prinaša dividende lastnikom, davke državi.
KRIŽNAR: Zaposleni danes pred kamero niso želeli. Že leto dni so v negotovosti in kot so povedali nekateri, ne želijo izzivati.
ZAVRTANIK: To seveda ni dobro. Sam si želim, da bi lastniki postali mi vsi zainteresirani, skupaj z bralci. Želim si, da nam vlada in politika nebi še naprej metala polena pod noge, tej možnosti, ampak da bi videla, da je to pravzaprav tista pot, ki omogoča eno odgovorno, transparentno, času primerno ravnanje.
KRIŽNAR: Učila uradno zdaj čakajo na dogovor z bankirji, pa na odločbo Agencije za varstvo konkurence. Morda si s tem kupujejo čas. Ali pa bo to še ena razvlečena in ponesrečena slovenska prodaja.
BOBOVNIK: Gospod Borut Frantar, dober večer.
BORUT FRANTAR (član nadzornega sveta Mladinske knjige): Dober večer.
BOBOVNIK: Poglejte, prodaja je seveda stvar lastnikov, to vemo, ne nadzornega sveta, katerega član ste. Ampak danes vsi molčijo, kupec, zaposleni v Mladinski knjigi, vodstvo Mladinske knjige, zato sprašujem vas. Zakaj se pravzaprav pri tej prodaji zdaj zatika? Res ni denarja, res ni ustreznega potrdila ustrezne agencije?
FRANTAR: Bi rekel, da morda, ko so se dogovarjali o tem oziroma, ko se je dražba iztekal in ko je dražitelj bil znan, to je bil Učila International, je bila sklenjena neka pogodba oziroma neke zaveze med prodajalcem in kupcem. In očitno te zaveze se niso danes uresničile, kar pomeni, da morda niso bile pravilno zastavljene, ali pa je tudi kupec recimo morda plačilno nesposoben, mislim, sposoben že, vendar ne v tej meri.
BOBOVNIK: Kaj pa cena sama? Tudi vi ste delničar, dvakrat znižana, nekaj manj kot 6 milijonov, je primerna?
FRANTAR: Ha, primerna, to je zdaj težko reči, ker v bistvu zadeva, vsak tržnik vedno reče, kolikor je kdo pripravljen ponuditi in drugi prodati, je to pač to, prava cena. Slovenija mislim, da je s svojo tranzicijo in s tem stanjem, v katerem je zdaj, vključno z Mladinsko knjigo, v precej slabem stanju, tako da morda ni zanimiva za tiste prave kupce, ki bi morda prišli iz tujine, potem se pa pač vse odvija v domačih logih.
BOBOVNIK: Ja. Ampak verjetno oba veva, če ta prodaja iz kateregakoli razloga ne bo šla skozi, kot radi rečemo, če bo prišlo do nove dražbe, do nove prodaje, potem bo cena še nižja.
FRANTAR: Jaz mislim, da dobra cena bo dosežena, ko se bo gospodarstvo Slovenije stabiliziralo, ko se bo stabilizirala tudi sama Mladinska knjiga, založba, ki je dejansko bila precej hendikepirana zaradi lastnika Zvona 1 in 2 oziroma 2. In takrat bomo lahko govorili o boljših cenah, seveda pa tudi trg se mora urediti.
BOBOVNIK: Kako danes posluje Mladinska knjiga?
FRANTAR: Ja, če gledamo zdaj letno poročilo za leto 2-13, so številke negativne. In v bistvu zaradi mnogo nekih drugih elementov, ne samo zaradi samega poslovanja. Čeprav tudi samo poslovanje iz dejavnosti še ni tisto, ki ga pričakuje nadzorni svet. In pričakujemo, da se bo prilagodil oziroma stabiliziral in…
BOBOVNIK: Koliko je zaposlenih v Mladinski knjigi, okrog tisoč, ne?
FRANTAR: Ja, skupina jih ima čez tisoč, 1.100.
BOBOVNIK: Verjetno je osnovni strah teh zaposlenih ljudi v primeru prodaje, da bo seveda prišlo do redukcije delovnih mest.
FRANTAR: Ja, mislim, da je to lahko strah vsakega v tej naši ekonomiji, slovenski, pa tudi širše. S tem, da ni namen ne uprave ne nadzornega sveta ne nikogar, da bi v bistvu onemogočali ljudem, da bi dobili delo kjerkoli, v katerikoli družbi. Praktično je to naš cilj, slovenski cilj bi moral biti. Res pa je, da ne moremo izpostaviti, da se ne more izpostaviti, recimo ne more biti osnovni cilj neka zaposlenost in zaradi tega trpi potem vse ostalo in potem lahko tudi cela družba poklekne.
BOBOVNIK: Ravno na to sem hotel opozoriti. Negativno, rdeče številke verjetno kažejo, da bo treba tudi tu nekaj storiti. Pa bo to zdaj storil novi kupec ali pač sedanji.
FRANTAR: Poglejte, mislim, da nekaj se je že storilo v tem. Seveda ni šlo z drastičnimi ukrepi, temveč bi rekel, kar je bilo naravnega odliva, se ga ni nadomeščalo z novimi zaposlitvami. Racionalizacije so v teku, tako da… Ni bilo pa drastičnih ukrepov in upam, da jih tudi ne bo potrebno.
BOBOVNIK: Kaj pa očitek pisateljev, slišala sva v prispevku gospoda Tauferja, češ da niso bili sprejeti kot enakopravni možni kupci?
FRANTAR: Ja glejte, zdaj je to spet stvar prodajalca. Prodajalec je tisti, ki dela selekcijo, koga bo sprejel kot potencialnega kupca, kaj mora tisti izkazati in seveda to združenje, oziroma Skupaj za knjigo, se je relativno pozno vključil v potencialno možnost nakupa tega deleža. In seveda je imel zaradi tega poleg heterogenosti, razpršenosti lastnikov, tudi verjetno nekaj organizacijskih težav, prodajalec pa je hotel proces zaključiti.
BOBOVNIK: In v ozadju vsega, o čemer sva govorila je slovenski jezik in so knjige.
FRANTAR: Seveda.
BOBOVNIK: Ja. Hvala za pojasnila.
FRANTAR: Hvala tudi vam.
Medij: TV Slovenija 1
Avtorji: Križnar Polona
Teme: mali delničarji
Rubrika / Oddaja: Odmevi
Datum: 27. 05. 2014
Termin: 22:19
Trajanje:7