- Medij: Večer
- Datum objave: torek, 23.02.2016
Pred skorajšnjim iztekom prevzemne ponudbe SIJ za preostale delnice Perutnine Ptuj razburkano dogajanje. V Perutninarski zadrugi Ptuj vlado opozarjajo na negotov položaj domačih rejcev perutnine in ji predlagajo (so)lastniško povezano odločanje
Dogajanje pred četrtkom, ko se opoldne izteče prevzemna ponudba skupine SI) - Slovenska industrija jekla za preostale delnice Perutnine Ptuj po ceni osem evrov na delnico, je razburkano na več ravneh, še zlasti se tik pred iztekom veljavnosti ponudbe o posledicah prevzema in svojem prihodnjem položaju in vlogi sprašujejo v vrstah rejcev perutnine, povezanih v Perutninarsko zadrugo Ptuj (PZP). Ta združuje okoli 220 rejcev perutnine, ki so pred nadaljnjimi lastniškimi spremembami v Perutnini negotovi, predvsem z vidika njihove prihodnje poslovne in (so)lastniške vpetosti v sistem novega večinskega lastnika in možnosti sodelovanja s Perutnino v istem obsegu kot zdaj. S svojo dejavnostjo so rejci vezani na Perutnino, hkrati je od Perutnine odvisen širši socialni položaj njihovih družin.
PZP bi skupaj z državo kontrolni delež
S ciljem čim boljše zaščite položaja domačih rejcev in ob težnji, da bo država ob izpostavljanju pomena živilske industrije pri odločanju o (so)lastniški vpetosti in strateškosti panoge to dejstvo tudi upoštevala, so se iz PZP pred iztekom prevzemne ponudbe obrnili na vlado. Prepričani so namreč, da bi država morala obvladovati kontrolni lastniški delež v Perutnini Ptuj prav v povezavi s PZP. Ta ima po dokapitalizaciji, kot je razvidno iz izpisa iz delniške knjige pri KDD, v Perutnini 12,77-odstotni lastniški delež. PZP bi si tako želel pri odločanju o ponudbi nastopati skupaj z državo prek solastnikov - Kapitalske družbe (ki ima v Perutnini 5,37 odstotka), Probanke (4,16 odstotka) in Zlate monete (3,97-odstotni delež; s slednjima kot finančnima institucijama v nadzorovani likvidaciji) - kar skupno tudi pomeni nekaj več kot 26 odstotkov delnic.
S tem predlogom, ki so ga pisno naslovili na predsednika vlade Mira Cerarja, so prejšnji konec tedna apelirali tudi na kmetijskega ministra Dejana Zidana in ga tudi opozorili na bojazni, da bi utegnil biti sicer položaj rejcev bistveno slabši ali celo ogrožen oziroma da bi se lahko ob njihovem izključevanju ne glede na pomen kakovosti z večjo verjetnostjo ponovile negativne zgodbe slovenske živilske industrije (za primer navajajo denimo Fructal) predvsem v odnosu do domačih poslovnih partnerjev oziroma dobaviteljev, sploh če bi bili ti postopno nato iztisnjeni iz lastništva.
Vprašanje (neenakopravne obravnave delničarjev
Kako, če sploh, se bo na predlog PZP odzvala vlada, je ne le zaradi same vsebine predloga, ampak ker že zmanjkuje časa, vprašanje. Eden od usklajevalnih sestankov naj bi bil danes. Se je pa sicer vlada že opredelila do prevzemne ponudbe SI) na seji konec januarja, včeraj pa so nam z vlade na vprašanja o predlogihPZP odgovorili, da v tem trenutku nimajo česa dodati. Takrat je ministrstvo za finance predlagalo, da Republika Slovenija in Kapitalska družba prevzemne ponudbe ne sprejmeta, tudi z argumentom, da bi s tem "pripoznali neenakopravno obravnavo delničarjev in neustrezno vrednost delnice". Ministrstvo za finance se nadalje sklicuje tudi na ugotovitev, da je SI)prejšnjemu menedžmentu družbe (vezano na prevzem holdinga PMP) plačal posredno 12,75 do 13 evrov na delnico - na neenakopravno obravnavo so, kot je znano, opozarjali mali delničarji. Finančno ministrstvo omenja tudi kriminalistično preiskavo o potencialni pridobitvi protipravne premoženjske koristi za subjekte, vključene v transakcijo, kritično pa je tudi do odgovornosti prejšnje uprave Perutnine kot nadzornega sveta pri preteklih slabitvah družbe, ki je zahtevane popravke s strani revizorja označeval za nesmiselne.
Perutnina Ptuj je v odloku o strategiji upravljanja kapitalskih naložb države opredeljena kot pomembna naložba, s čimer sta prepoznana strateški pomen živilskopredelovalne industrije in širši gospodarski vidik največje mesnopredelovalne skupine v Sloveniji. Državo kot solastnico Perutnine v tem smislu vidijo tudi vSI), ki bi želel obvladovati tričetrtinski delež (poleg naštetih so lastniki še Merkur v stečaju (nekaj več kot 13 odstotkov) in mali delničarji). Glede na strategijo države tako denimo v Kapitalski družbi odgovarjajo, da ne bodo sprejeli prevzemne ponudbe SI) za odkup delnic Perutnine Ptuj, ker strategija upravljanja kapitalskih naložb Perutnino opredeljuje kot pomembno naložbo, "skladno s tempa Kapitalska družba s svojo naložbo v Perutnini Ptuj ne sme razpolagati".
- Medij: Večer
- Avtor: Lesjak Petra Tušek
- Teme: mali delničarji
- Rubrika: Gospodarstvo
- Datum objave: torek, 23.02.2016
- Stran: 6