Finance, Janez Tomažič, Čet, 07. jan.. 2016
Do 11. februarja ima 287 delničarjev Žičnic Vogel, upravljavca smučišča in žičnic, možnost sprejeti prevzemno ponudbo. Družba RRC Anthonvja Tomažina vsem delničarjem ponuja 1,98 evra za delnico. Več delničarji ne bodo dobili.
Družba RRC je sredi decembra objavila prevzemno ponudbo za vse delnice Žičnic Vogelprevzem izvajaborzna hiša Ilirika.Ker RRC ni postavil prevzemnega praga, bo prevzem uspešen ne glede na to, koliko delničarjevbo ponudbo sprejelo. Spomnimo, KD Kapital, ki je bil polovični lastnik Vogla, je delež prodal družbi RRC.Prva prevzemna ponudba za Vogel je bila sicer objavljena leta 2010, KD Kapital je takrat delničarjem ponujal 1,65 evra za delnico, zdaj pa RRC ponuja 1,98 evra.
Dve skupini delničarjev
V Žičnicah Vogel sta vgrobem dve skupini delničarjev. Prva so družbe, ki so do delnic prišle prek dokapitalizacij, druga pa so mali delničarji, ki so lastniki še iz časov privatizacije.
Med večjimi lastniki smo se pozanimali, kaj bodo storili. Drugi največji lastnik je Slovenski regionalno razvojni sklad s petino delnic, v knjigah naložbo vodijo po
5,3 evra. Velislav Žvipelj, direktor, pravi: »Po našem statutu mora odločitve nad 250 tisoč evrov - in v tem primeru gre za več denarja - potrditi nadzorni svet sklada, predvidoma do konca februarja. Ponudba se nam sicer zdi nizka. Ker gre za naložbo iz preteklosti, kije nismo pridobili aktivno, oslabitev v letu 2015 nismo opravili. Bo pa letos ne glede na odločitev treba narediti odpis in bo nastala kapitalska izguba.«
Trije nadzorniki sklada so z ministrstva za gospodarstvo, kjer smo vprašali, kako bodo glasovali, odgovorebomo objavili takoj, ko jih prejmemo.
Kristijan Anton Kontarščak, stečajni upravitelj Družbe za spodbujanje TNP, ki ima v lasti desetino Vogla, v poročilu dolžnika piše, da se »stečajnemu dolžniku zdi smiselno, da prevzemno ponudbo sprejme«.
V skladu lastnih delnic Žičnic Vogel je 3,67 odstotka delnic, te bodo najverjetneje umaknjene in niso del prevzemne ponudbe.
V podjetju Filbo s 3,53-odstotnim deležem zaradi dopustov niso dvigovali telefonov.
Franc Kramar, župan občine Bohinj, ki je 2,51-odstotnalastnica, pravi: »Jaz ne morem odtujiti premoženja, odločitev o prodaji ali neprodaji bo sprejel občinski svet,
imamo še čas. Najprej moramo videti, kako dihajo in razmišljajo drugi delničarji. Cena za delnico je krepko pod knjigovodsko,
zato bi občina dobila 80 tisoč evrov manj, kot je vložila v podjetje.«
V podjetju Pil2 iz Grosupljega s slabima dvema odstotkoma na vprašanje, ali bodo prodali, odgovarjajo: »Načeloma ne.«
Kaj naj naredijo mali delničarji?
Sprejetje prevzemne ponudbe delničarjem prinaša stroške. Po prospektu Ilirika zastoritev zaračuna 15 evrov, če je posel do pet tisočakov (to je nadomestilo za večino delničarjev). Ker imajo mali delničarji iz časov privatizacije po okrog 500 delnic, kupnina
znaša okrog tisočaka in je sprejetje ponudbe smiselno. Za delničarje, ki imajo simbolično količino delnic, denimo eno ali pet, sprejetje ponudbe nima smisla, saj so stroški višji od kupnine.
Komentar Financ: Po naši oceni je smiselno, da prevzemno ponudbo sprejmejo vsi lastniki (razen tistih, ki imajo simbolično količino delnic). Razlog je preprost: ker več ne bodo dobili. Gre po sistemu vzemi ali pusti. Po zdaj znanih podatkih se bo RRC približal meji 75 odstotkov, kar pomeni, da bo imel statutarno večino in bo tako lahko sam sprejemal glavne odločitve. Kako se bodo odločili zasebni lastniki, je njihova stvar, po naši oceni pa regionalni sklad in občina morata sprejeti ponudbo. Ni nobenega razloga, da sta lastnika podjetja, denar lahko vložita v kaj pametnejšega.
Medij: | Finance |
Rubrika: | Borze&denar |
Avtorji: | Janez Tomažič |
Teme: | mali delničarji |
Datum: | Čet, 07. jan.. 2016 |