Včeraj se je v Mariboru odvila bržčas poslednja skupščina družbe INFORMATIKA, d.d., kjer bilo prisotnega 99,41 % kapitala z glasovalno pravico – poleg večjih delničarjev (ELEKTRO LJUBLJANA, d.d., ELEKTRO MARIBOR, d.d., ELEKTRO CELJE, d.d., ELEKTRO PRIMORSKA, d.d., ELEKTRO GORENJSKA, d.d., in ELES, d.o.o.) se je pomembne skupščine udeležil le še Predsednik VZMD, mag. Kristjan Verbič, ki je zastopal tudi delničarje zbrane v okviru »Delniške OPORE« pri VZMD ter bil na skupščini tudi edini razpravljavec.
Ker se bodo delničarji, ki preoblikovanju v družbo z omejeno odgovornostjo nasprotujejo, poslovili od družbe (z odpravnino), je VZMD na skupščini podal nasprotni predlog, po katerem bi se med delničarje razdelil celotni bilančni dobiček v višini 231.452,92 €, oz. 15,51 € bruto na delnico. Ob tem je mag. Verbič opozoril tudi na 399. člen Zakona o gospodarskih družbah (ZGD-1), ki med drugim izrecno opredeljuje, da je sklep skupščine izpodbojen, če se delničarjem dobiček ne deli najmanj v višini 4 % osnovnega kapitala. Ker je skupščina sprejela prvotni predlog, s katerim se celotni dobiček razporedi v rezerve iz dobička, je VZMD napovedal možnost sodnega izpodbijanja takšnega sklepa.
Skupščina je pričakovano sprejela tudi sklep, po katerem se bo INFORMATIKA iz delniške preoblikovala v družbo z omejeno odgovornostjo. Predsednik VZMD je tudi v tem primeru za vse delnice, ki jih je zastopal, glasoval PROTI, saj so na ta način delničarji upravičeni od družbe zahtevati, da prevzame njihove deleže, proti plačilu denarne odpravnine. Hkrati je mag. Verbič napovedal tudi možnost sodnega izpodbijanja takšnega sklepa, predvsem v želji, da se omogoči preveritev primernosti denarne odpravnine, oz. zagotoviti primerno in čim višjo denarno odpravnino za delničarje, vključene v »Delniško OPORO«.
Glede na to, da ima družba le še 20 delničarjev, pri čemer imajo skoraj vse delnice v lasti različna elektro podjetja, v VZMD razumejo odločitev za preoblikovanje družbe, Predsednik VZMD pa je pohvalil tudi program odkupa lastnih delnic, preko katerega je družba v zadnjih letih zainteresiranim delničarjem omogočala prodajo delnic pod sorazmerno primernimi pogoji.
Za udeležbo na skupščini, ki je v Narodnem domu Maribor, je družba sprva zahtevala tudi izpolnjevanje t.i. PCT pogojev, ki sicer veljajo za kulturne prireditve. Da bi preprečili vzpostavitev tovrstne nevarne prakse diskriminacije delničarjev in onemogočanja udeležbe na skupščinah, so se v VZMD temu argumentirano in uspešno uprli. Kljub temu namreč, da je skupščina potekala v prostorih kulturne ustanove, to še ne pomeni, da gre za kulturno prireditev, pač pa gre za najvišji korporativni organ gospodarske družbe. Glede na podana izdatna pojasnila in pravne argumentacije VZMD, družba pri pogojih PCT ni vztrajala.
Sorodna sporočila: