- Medij: Gorenjski glas
- Datum objave: petek, 11.09.2020
Družba Goričane je poslovno leto 2019 zaključila z bilančnim dobičkom v višini slabih šest milijonov evrov. Na skupščini je bila s strani predstavnika Vseslovenskega združenja malih delničarjev znova v ospredje postavljena želja po izstopu malih delničarjev iz družbe- pod primernimi pogoji.
Maja Bertoncelj
Goričane- Konec avgusta je potekala letna skupščina družbe Goričane, ki proizvaja predvsem brezlesne papirje visoke kakovosti in ima 233 zaposlenih. Za njimi je uspešno poslovno leto 2019, tudi v letu 2020 pa kljub zaostrenim pogojem poslujejo v skladu s poslovnim načrtom.
Bilančni dobiček ostaja nerazporejen
Skupščine se je udeležilo 97,45 odstotka vseh delničarjev z glasovalno pravico. Seznanili so se z letnim poročilom za leto 2019 in poročilom nadzornega sveta. Za člana Nadzornega sveta so ponovno imenovali Marjana Mahniča. Potrjeni so bili vsi sklepi, ki jih je predlagala uprava družbe. »Začetek leta 2019 je bil v poslovnem smislu precej negotov. Zaradi rekordnih cen celuloze, ki so bile dosežene v letu 2018, je bila situacija zaostrena. Zaradi naše specialne usmerjenosti je bila proizvodna zasedenost kljub temu celo leto dobra. Ko so cene celuloze v drugi polovici leta začele padati, se je situacija hitro začela umirjati. V drugi polovici leta 2019 smo optimizirali zaloge gotovih izdelkov, v zadnjem kvartalu zlasti zaradi uspešno izvedene investicije v nakup novega prečnega rezalnega stroja. Investicijo smo od odločitve do zagona izvedli v zgolj treh mesecih. S tem smo rešili pomembno ozko grlo pri razrezu formatnega papirja. Družba je v letu 2019 dosegla letni poslovni načrt in leto zaključila z dobičkom,« je pojasnil Andraž Stegu, generalni direktor družbe.
Skupščine se je udeležil tudi mag. Kristjan Verbič, predstavnik Vseslovenskega združenja malih delničarjev (VZMD). »Ponovno je poudaril izrecno željo in pravico malih delničarjev, da pod primernimi pogoji izstopijo iz družbe. Tozadevnim prizadevanjem VZMD se je preko Delničarskih sporazumov in civilne družbe »Delniška OPORA« doslej pridružila dobra tretjina malih delničarjev, ki imajo skupno v lasti 1,01 odstotka vseh delnic. Žal pa se večinski delničar (direktor Andraž Stegu preko povezanih družb obvladuje kar 96,97 odstotka vseh delnic) z različnimi pravnimi manevri izogiba postopkom za ugotavljanje pravične cene, hkrati pa jim ponuja mizerno kupnino v višini 10 evrov za delnico. Tudi zato je VZMD na skupščini podal nasprotni predlog, da se od 5.959.317 evrov bilančnega dobička za leto 2019 4.474.820 evrov nameni za delitev dividend v višini 10 evrov bruto na delnico. Na ta način bi delničarji prejeli enak znesek, kot jim ga ponuja Stegu, le da ob tem ne bi odsvojili delnic, kar že samo po sebi kaže na naravo njegove ponudbe. Večinski lastnik nasprotnega predloga VZMD ni podprl, zato celotni bilančni dobiček ostaja nerazporejen, Združenje pa je napovedalo možnost sodnega izpodbijanja takšnega sklepa, so po skupščini v sporočilu za javnost zapisali v Vseslovenskem združenju malih delničarjev. Delničarjem družbe je generalni direktor Andraž Stegu pojasnil, da ima družba zaradi sklenjenega sporazuma o preventivnem finančnem prestrukturiranju, ki ga je s finančnimi upniki sklenila v letu 2014, prepoved izplačevanja dividend. »VZMD in Kristjan Verbič predstavljata 0, 02 odstotka od skupno 3,05 odstotka manjšinskih delničarjev družbe in zagotovo ne vseh malih delničarjev. Ponudba glavnega delničarja je bila posredovana na podlagi 'informacije o ocenjeni vrednosti delnice na dan 31. decembra 2018' ki jo je pripravila svetovalna hiša KPMG, saj je bila zahteva VZMD posredovana že letu 2019 in je temeljila na takratnih zadnjih revidiranih izkazih. O 'različnih pravnih manevrih' ki naj bi se jih večinski delničar posluževal, pa nismo obveščeni,« se je odzvala družba.
Šest milijonska investicija bo počakala
Družba Goričane v letu 2020 kljub zaostrenim razmeram posluje v skladu s poslovnim načrtom: »Načrtujemo prihodke od prodaje v višini 74 mio evrov in 1,5 mio evrov dobička ter povečanje prodaje na trgih Vzhodne Evrope. Zaradi razmer pa je prestavljena šest milijonov evrov vredna investicija v skupino stiskalnic, ki je bila načrtovana za leto 2021. Priprave na izvedbo še vedno potekajo, hkrati pa potekajo tudi vzdrževalna dela, ki nam bodo omogočila delo v prehodnem obdobju.«
- Medij: Gorenjski glas
- Avtor: Maja Bertoncelj
- Datum objave: petek, 11.09.2020
- Stran: 13