• Medij: 24UR.COM
  • Datum objave: sreda, 10.11.2021

 24ur.com vizjak 10112021Medtem ko minister Vizjak ne prevzema odgovornosti za svoja dejanja in vztraja, da so pogovori s Petanom leta 2007 potekali izključno v želji, da zaščiti interese države v procesu lastninjenja Term Čatež, so predstavniki nadzornikov in malih delničarjev prepričani, da bi moral minister odstopiti, saj gre za številne kršitve zakonodaje in standardov. Oglasil se je tudi Petan, ki pravi: "Posnetek je avtentičen in sam po sebi dovolj zgovoren."

Medtem ko minister Andrej Vizjak vztraja, da v pogovoru z Bojanom Petanom o Termah Čatež iz leta 2007, ki smo ga razkrili v oddaji 24UR Zvečer, ni storil ničesar nezakonitega, še več, trdi, da je ves čas zgolj branil državni interes in gre pri objavi posnetka zgolj za medijski konstrukt in politični napad nanj, pa so v Združenju nadzornikov Slovenije in Vseslovenskem združenju malih delničarjev prepričani, da gre za številne kršitve zakonodaje in bi moral minister za svoje ravnanje odgovarjati.

Združenje nadzornikov: Vizjak bi moral takoj odstopiti

V strnjenem odzivu Združenje nadzornikov Slovenije navaja, da je odziv ministra Vizjaka na njegovo ravnanje izpred 14 let, sporno tako z vidika korporativnega upravljanja in prava družb kot tudi protikorupcijske zakonodaje, ki je takrat in tudi danes ureja ta področja, neprimeren, saj bi zaradi tega moral nemudoma prevzeti politično odgovornost in takoj odstopiti.  "Kot javni funkcionar je s svojim takratnim ravnanjem in sedanjimi odzivi na razkritja izgubil vso kredibilnost in zaupanje. Normaliziranje svojega ravnanja s komentarjem, da je vse delal v dobro države, ne zdrži, saj je kot javni funkcionar zavezan ne le spoštovanju zakonov, ampak tudi najvišjih standardov pri svojem delovanju,"  navajajo v odzivu in dodajajo: "Njegovo distanciranje od svoje izjave glede sodnikov je kontradiktorno v svojem bistvu, saj to lahko le skrajno obžaluješ in se opravičiš. Poskus normaliziranja njegovega ravnanja in odziva nanj je nedopusten in predstavlja novo dno standardov (ne)integritete javnih funkcionarjev."

VZMD: Vsebina pogovora je v večini segmentov naravnost šokantna

V Vseslovenskem združenju malih delničarjev (VZMD) opozarjajo, da se že vse od ustanovitve leta 2005 soočajo s številnimi primeri izigravanj in oškodovanj malih delničarjev, čemur so se vselej skušali zoperstavljati po najboljših močeh. "Pri tem smo kaj hitro ugotovili, da je zaščita pravic in interesov malih vlagateljev toliko težja, ko je šlo oziroma gre za sprego med predstavniki oblasti oziroma državo in/ali t. i. paradržavnimi skladi, kot so KAD, SOD/SDH, DUTB in podobni ter velikimi delničarji in poslovodstvi (velikih delničarjev ali ciljnih družb), ki želijo družbe privatizirati, pogosto ali celo praviloma na račun in z oškodovanjem ostalih manjših vlagateljev in/ali same ciljne družbe."

Prav v povezavi s tem so skušali v VZMD večkrat doseči ustrezne spremembe in dopolnitve zakonodaje, kar jim ni uspelo. "Po tovrstnih posnetkih pogovorov med akterji je toliko bolj očitno, kakšni so bržčas dejanski razlogi,” opozarja predsednik združenja Kristjan Verbič in dodaja: "Vsebina pogovora je v večini segmentov naravnost šokantna."

V VZMD opozarjajo, da gre pri dogovarjanju med ministrom Vizjakom in Petanom, ki smo mu priča po razkritju posnetka, za arogantno teptanje minimalnih standardov korporativnega upravljanja, vseh mogočih kodeksov, pa tudi kršitve zakonodaje. Verbič opozarja, da je podobnih primerov zagotovo še več in dodaja, da upa, da bodo nova dejstva in okoliščine glede lastninjenja Term Čatež spodbudila organe pregona k ukrepanju in da ne bo izgovarjanja, da je primer zastaran, ker ta zgodba sega v leto 2007. 

V delu opozicije medtem še vedno pričakujejo, da se glede podpre Vizjaku opredelita koalicijski stranki NSi in SMC. 

"Predlagam, da zagotovite odgovore od dveh koalicijskih partneric, NSi in SMC. Če je za ti stranki in poslance to, kar slišimo vsak dan znova, dopustno, potem ne vem, v kateri državi oni živijo. Slovenija je demokratična, napredna, moderna država, kjer takšne stvari ne bi smele biti dovoljene. Za nekatere očitno kljub temu so, na žalost," je medijem dejala predsednica stranke SAB Alenka Bratušek.

Vodja poslancev Levice Matej T. Vatovec je dejal, da ima sedanji okoljski minister Vizjak po vsakem objavljenem posnetku pogovora, ko je bil gospodarski minister, neko novo zgodbo oz. interpretacijo dogajanja, ki se potem kmalu izkaže za laž. "To, kar smo slišali v zadnjem posnetku, kaže jasno na to, da sta Vizjak in Petan dobesedno pripravljala priročnik o tehnikah gospodarskega kriminala. Tisto, kar na koncu manjka, je samo še priznanje tega, da to počneta. Tu me predvsem bolj zanima, koliko časa se bosta še NSi in SMC sprenevedala o tem, da ministra še podpirata," je povedal.

Da naj se do ravnanj Vizjaka opredelita koalicijski partnerici, menijo tudi v LMŠ. Vodja poslancev LMŠ Brane Golubović se ob tem sicer zaveda, da se je to dogajalo 14 let nazaj, a bi moral Vizjak odstopiti že zaradi današnjega ravnanja. "Vsekakor pa to, kar se razkriva v medijih, kaže na vzorec delovanja te vlade. Podobni zgodbi smo zdaj priča pri energetiki," je pojasnil.

Vodja poslanske skupine nepovezanih poslancev Janja Sluga je ob tem dejala, da težko komentira to dogajanja, saj se ji zdi, kot da "živimo v nekem vzporednem svetu, da se nam to vse skupaj dogaja". Prepričana je, da je to nekaj, kar ne sodi v polje delovanja nobenega ministra v nobeni vladi in v nobeni državi.

"Vsak dan na nek način na plano prihajajo nova dejstva. S tem celotna politika kaže, da smo moralno na dnu in da bomo potrebovali kar nekaj časa, da se bo politika na nek način oprala vseh teh slabih zadev. Na tem, kako bo pa ta koalicija s tem primerom živela, je pa seveda vprašanje predvsem za podpornike te koalicije, za samo stranko SDS in seveda za gospoda Vizjaka," pa je pred sejo novinarjem povedal vodja poslancev SD Matjaž Han.

Kar se tiče interpelacij, se bodo v stranki SDS po zagovoru posameznega ministra odločali, ali je še vedno deležen njihovega zaupanja ali ne, pa je bil jasen vodja poslancev SDS Danijel Krivec. "Mislim, da moramo to možnost dati vsakemu, ki je interpeliran, do takrat pa ni potrebe, da se opredeljujemo," je ocenil.