Postopek glede odpravnine iztisnjenih delničarjev Swatyja se vrača na prvo stopnjo.
Ljubljana, 6. februarja (STA) - Višje sodišče v Ljubljani je po pritožbi VZMD razveljavilo sklep prvostopenjskega sodišča, da primerna denarna odpravnina za delnice mariborske tovarne umetnih brusov Swaty, ki so bile v lasti leta 2009 iztisnjenih malih delničarjev, znaša 57 evrov, kolikor so dobili ob prevzemu družbe s strani Avtotehne. Postopek se vrača na prvo stopnjo.
Lastniki Swatyja so na skupščini novembra 2009 potrdili iztisnitev manjšinskih delničarjev. Predlog za to je dal največji delničar, družba Avtotehna, ki je imela že takrat v lasti 98,3 odstotka delnic Swatyja. Avtotehna je tako postala edini lastnik podjetja, ki se je nato leta 2010 združilo s sorodnim podjetjem, zreškim Cometom, ki je bilo prav tako v lasti Avtotehne.
Kot so danes sporočili iz Vseslovenskega združenja malih delničarjev (VZMD), so v začetku leta 2010 vse iztisnjene delničarje Swatyja pozvali, naj se pridružijo postopku sodne preveritve primernosti denarne odpravnine, ki jo je kot odškodnino za razlastitev malih delničarjev predlagala in sprejela Avtotehna. Odpravnina je namreč znašala 57 evrov, kar je po oceni VZMD premalo.
Višje sodišče v Ljubljani je po pritožbi VZMD razveljavilo sklep prvostopenjskega sodišča, ki je odločilo, da primerna denarna odpravnina za delnice izključenih malih delničarjev znaša 57 evrov. Postopek se tako vrača na sodišče prve stopnje. Na Okrožnem sodišču v Ljubljani bo 6. marca narok za glavno obravnavo.
V VZMD so prepričani, da bi poštena denarna odpravnina morala znašati bistveno več od 57 evrov, saj je družba poslovala stabilno, njeni izkazi pa niso nakazovali kakršnihkoli notranjih težav, poleg tega je imela znatne skrite rezerve pri razkoraku med dejansko in knjiženo vrednostjo nepremičnin. V VZMD so tako ugotovili, da se je poštena vrednost delnice Swatyja nahajala vsaj dobrih 40 evrov oziroma vsaj 70 odstotkov nad ponujeno in izplačano odpravnino ob razlastitvi.
VZMD zato znova poziva iztisnjene delničarje Swatyja, naj se pridružijo delničarskemu sporazumu in vloženi tožbi oz. postopku.