POP TV, 27.03.2012, 24 UR, 19.13
PETRA KERČMAR: Medtem pa bo treba sanirati še naše banke. Največja državna, NLB, je pogrnila na celi črti, in sicer zaradi slepega podeljevanja kreditov izbrancem s pravimi zvezami in prijatelji.
MATJAŽ TANKO: Mednje pa, kot kaže, sodi tudi bankrotirana cerkvena piramida, kjer je NLB nasedla z več kot 100 milijoni evrov, ki so v veliki meri celo nezavarovani. Za kar naj bi bila, po mnenju nekaterih, v prvi vrsti kriva naveza bratov Jamnik.
KERČMAR: A Alojz Jamnik vztraja: to ni res, v času, ko sem bil v upravi, smo izpostavljenost do cerkvenih podjetij celo zmanjšali.
KATARINA MATEJČIČ: Bankrot cerkvene piramide, ki jo sestavljajo Gospodarstvo Rast in oba Zvona, je največja gospodarska polomija v slovenski zgodovini. Upniki bodo v stečaju vseh treh družb namreč prijavili več kot milijardo evrov dolgov. Največ med njimi državna NLB, ki je v tem očitno Bermudskem trikotniku izgubila milijone evrov. V precejšnji meri nezavarovanih, zato bo po končanih postopkih ostala bolj ali manj praznih rok.
SIMON MASTNAK (Masset Consulting): Številke, ki jih gledamo zadnjih par let, so disproporcialno velike pri NLB glede na ostale banke.
RAJKO STANKOVIČ (društvo malih delničarjev MDS): Kar se tiče pa nasedlih kreditov, pa ne moremo mimo gospoda Jamnika, ki je sedel v upravi NLB.
MATEJČIČ: Alojz Jamnik je namreč brat pomožnega škofa Antona Jamnika. A Alojz Jamnik, ki zdaj dela v Banki Celje, pravi: …To ni vplivalo na poslovne odnose med banko in cerkvenimi družbami. Gospodarstvu Rast recimo sploh nikoli nismo dali nobenega kredita, ampak je nezavarovana terjatev posledica poroštev Zvonu 1 in 2, ki prav tako nista bila privilegirana….
ALOJZ JAMNIK (nekdanji član uprave NLB): Izpostavljenost v času, ko sem bil v upravi 2007 do leta 2009, se je celo znižala za nekaj več kot 50 milijonov.
MATEJČIČ: Še več, Jamnik trdi, da tudi zavarovanje ne bi smelo biti večji problem.
JAMNIK: Krediti so bili ob odobritvah zavarovani, tudi ob podaljšanju so bili zavarovani. Seveda so se pa določene vrednosti znižale, zavarovanj, predvsem govorim to so bili vrednostni papirji. Mislim, da imajo vse banke zelo podobno zavarovanje.
MATEJČIČ: Številni poznavalci pa se s tem ne strinjajo. Nekateri so imeli več kot samo lahek dostop do kreditov NLB.
MASTNAK: Očitno da je nekaj pri dodeljevanju kreditov pri tej banki bilo zelo narobe. Zdaj, ali gre dejansko za neko kriminalno dejavnost, kot je bilo mogoče brati v preteklih dneh, ali ne, to je seveda težje takole od zunaj ocenjevati.
MATEJČIČ: Od znotraj bi bilo bistveno lažje, a kaj ko se ne zgane nihče. Razen davkoplačevalcev, ki vsakič znova krpamo vedno večjo luknjo.
MASTNAK: Ker je NLB v posebnem položaju, ker je v državni lasti, da bi pač morali nekateri organi tudi po moralni dolžnosti ukrepati.
MATEJČIČ: A tudi če bodo, bo prepozno, saj je za več kot 64.000 malih delničarjev obeh Zvonov, ki so že zdavnaj izgubili vse svoje premoženje.
Medij: POP TV
Avtorji: Matejčič Katarina
Teme: mali delničarji
Rubrika / Oddaja: 24 ur
Datum: 27. 03. 2012
Termin: 19:00
Trajanje:3